Co kotki lubią najbardziej

 

Coraz więcej kotów trzymanych w naszych domach, nigdy ich nie opuszcza, całe swoje życie spędzając w zaciszu czterech ścian. Specyfika środowiska, w którym przyszło im żyć sprawia, że wymagają one trochę innej opieki niż futrzaki, którym pozwalamy wychodzić na dwór. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagą na prawidłowe żywienie kotów niewychodzących.

Troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała kota

Przebywając cały czas w domu, kot spędza większość doby na spaniu lub wylegiwaniu się na miękkich posłankach. Dotyczy to szczególnie starszych zwierząt, których młodzieńcza ciekawość nie pcha już do zwiedzania wszystkich zakamarków mieszkania. Zresztą co tu zwiedzać, gdy wszystko zna się już na pamięć.

Gdy nie ma nic innego do roboty, można nudę zabijać jedzeniem. Nie tylko my tak postępujemy, nasze domowe zwierzęta również. Bywa, że  koty niewychodzące z domu jedzą więcej, niż futrzaki spędzające dużo czasu na dworze. Tym bardziej, że nie muszą się wcale natrudzić, by zdobyć jedzenie. Zawsze mają go w misce.

Brak ruchu i objadanie się sprzyja otyłości, dlatego dieta kota niewychodzącego powinna być przede wszystkim niskokaloryczna, co oznacza oczywiście małą zawartość tłuszczu. Koty w pierwszej kolejności wykorzystują energię zawartą w białku,  którego powinno być w kocim jedzeniu stosunkowo dużo. Zatem niewykorzystany tłuszcz odkłada się w tkance podskórnej w postaci rezerwy.

Problem z kulami włosowymi u kotów

Koty bardzo dbają o swoje futra, poświęcając dużo dużo czasu na ich czyszczenie. Używają do tego celu własnego języka, dokładnie wylizując całe ciało. Niestety przy okazji zbierają językiem martwe włosy i połykają je. Jeśli połkniętych włosów jest bardzo dużo, zlepiają się w kulki nazywanepilobezoarami. Mogą być poważnym problemem, ponieważ zatykają jelita, uniemożliwiając ich prawidłową pracę

 

Kłopoty z kulami włosowymi nasilają się w okresie linienia i najbardziej dotykają zwierzęta długowłose i o gęstym podszerstku. Na odkładanie się włosów w przewodzie pokarmowym bardziej narażone są też koty niewychodzące z domu. Sztuczne oświetlenie i ogrzewania sprawia, że linieją one właściwie przez cały rok. Ponadto nudzące się zwierzaki poświęcają znacznie więcej czasu na pielęgnowanie swoich futer.

 

Podawanie kotu odpowiedniego pożywienia może zmniejszyć ryzyko formowania się kul włosowych. Dobrej jakości karmy dla kotów niewychodzących są tak skonstruowane, by ułatwiać usuwanie włosów z przewodu pokarmowego i zapobiegać tworzeniu się pilobezoarów.
(żródło internet)

Jedną z takich własnie karm jest Fitmin dla kotów.

DSCF5315     DSCF5316

Wyspecjalizowana sucha karma dla kotów, które mają długą lub gęstą sierść. Wielką zaletą tego pożywienia jest zawartość w jednym kilogramie aż 320g białka, duża zawartość błonniki, lecytyny i kiełków słodowych , które ułatwiają usuwanie sierści z układu pokarmowego. Świeża wątróbka zawarta w karmie jest uwielbiana przez koty.  Stay-cleanTM zapewnia idealny stan jamy ustnej zębów i dziąseł. Duże opakowanie 10 kg

Moje koty – sztuk 3, jako, że przebywają tylko w domu, myją się i rzecz jasna połykają swoją sierść.
Żeby nie doszło do zatkania przewodu pokarmowego nadmiarem sierści, jedzą karmę Fitmin.

Karma dobroczynnie wpływa na nich i na ich układ pokarmowy, a to przecież jest najważniejsze :)

DSCF5160

DSCF5334

Zatem jeżeli poszukujecie odpowiedniej karmy nie tylko dla kotów, ale i piesków to zapraszam Was na stronę Sznupa – tam każdy znajdzie coś dla swoich pupili :)

 

12. Lipiec 2014 by Mama Laurki
Categories: zwierzęta | Tags: , , , , , , | 23 comments

Comments (23)

 1. Słodkie kociaki:) Ja mam dwa psy ale kotka też bym chętnie przygarnęła gdybym tylko mogła:)

 2. Ojej… Jakie słodziaczki :D

 3. Witaj w gronie,ja też mam dwa kociaki,dwa psiaki,świnke i kanarki :)

 4. urocze kotki :) ja niestety nie mam kota, ale za to dwa psy :P

 5. piękne masz te kociaki!

 6. Ale masz te kociaki super! Ja też chcę! :]

 7. Zerknę – może moim kotom spasuje ta karma.

 8. ślicznie wyglądają te śpiące :)

 9. A ja myślałam, że kotki najbardziej lubią mleko ;P Cóż, widać się myliłąm. Nie pierwszy raz, nie ostatni…
  zapraszam do mnie: http://wyznania-czytelniczki.blog.pl/

 10. To wszystko Twoje kociaki?

 11. Jeju jak ja lubię kocięta :)

 12. Ja akurat nie przepadam za kotami, ale ci, co je mają powinni rzeczywiście pomyśleć o takiej karmie. Ja bym chyba oszalała od kłaków i podrapanych mebli, sof itp.

 13. To ostatnie zdjęcie powoduje że mam ochotę wskoczyć do tego koszyczka i przytulić się do nich. Tylko czy one by mnie przyjęły :)

 14. Prawdziwe wyzwanie:)

 15. Świetny i przydatny post. Podeślę link koleżance, która ma dwa koty, z pewnością jej się przyda:)

 16. nie mam kotków :< chcę kotki! :D cudne stworzenia

 17. Jakie piękności, jest o co dbać :)

 18. muszę zainwestować w kota i to cudo ;)

 19. jakie słodkie mruczki :D

Leave a Reply

Required fields are marked *