Jak zacząć nosić soczewki

Wiele osób nosi okulary, jest to nic strasznego, w końcu teraz są tak ładne oprawy okularowe, że nic a nic nie ujmują urody panią czy panom. Jednak nie wszyscy pogodzeni są z koniecznością noszenia okularów i szukają innych rozwiązań
Np szkła kontaktowe – nikt nawet nie domyśli się, że mamy wadę wzroku :)

Zanim jednak udamy się po zakup szkieł kontaktowych musimy udać specjalisty, który dobierze nam odpowiednie szkła oraz przeprowadzi odpowiednie badanie mające na celu dobranie odpowiednich szkieł.

Dopasowanie soczewek do oka trwa niestety nieco dłużej niż standardowe badanie okulistyczne, należy uzbroić się w cierpliwość i  zarezerwować sobie nico czasu.

Jak już dojdzie do samej wizyty, będziemy musieli odpowiedzieć na szereg pytań mających na celu dobór szkieł – specjalista będzie pytał o wykonywaną pracę, w jakim celu mają nam służyć szkła, czy chcemy widzieć lepiej z bliska czy dali, jaki chcemy posiadać kolor oczy po założeniu soczewek kolorowych itp.

 

Proces doboru soczewek to niestety proces nieunikniony, bowiem gałki oczne mają różne wymiary i kształty, a co z tym idzie należy precyzyjnie dopasować odpowiednie szkła. W tym celu Specjalista wykona pomiary gałek ocznych oraz ich powierzchni – zmierzy promień krzywizny oraz inne parametry mające wpływ na dopasowanie soczewek. Specjalista zapyta Cię również, czy Twoje oczy mają tendencję do wysychania (stopień wysychania oczu jest niezwykle ważnym czynnikiem w ustalaniu, jaki rodzaj soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie odpowiedni). Następnie Specjalista zbada rogówkę oka aby sprawdzić, czy możesz bez przeszkód nosić soczewki kontaktowe.

Następnym krokiem jest przymierzanie szkieł próbnych, i choć wydaje się to śmieszne – nie bagatelizujmy tego. Przymiarka szkieł na na celu dopasowania soczewek, dopasowanie ich do kształtu oka i jego wielkości.
Gdy już Specjalista stwierdzi, że szkła są dobrze dobrane, a my nie czujemy dyskomfortu i dobrze widzimy – możemy teraz zacząć naukę dbania o nasze soczewki.

DSCN4585

Nigdy jednak nie zmieniamy modelu soczewek na własna rękę – jeżeli dobrany model soczewek nam nie służy, należy pamiętać, że przed każda zmiana modelu soczewek kontaktowych, należy udać się do specjalisty.

Zakładanie i zdejmowanie szkieł kontaktowych to wbrew pozorom bardzo prosta czynność. Duża liczba osób w ogóle nie ma z tym problem.. Nie mówię, że każdy jest ekspertem od razu, ale po kilku próbach zakładania i zdejmowania szkieł dochodzi się do wprawy.

Samo dbanie o soczewkę jak już pisałam jest banalnie proste. Większość soczewek (z wyjątkiem jednorazowych) wymaga pielęgnacji w okresie gdy nie są używane. Wtedy wkładamy je do specjalnych pojemniczków do tego stworzonych, do których wlewamy płyn czyszczący.

DSCN4583

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzai płynów do soczewek, jednak nie zawsze każdy może okazać się dobry. Jak już znaleźliśmy ten odpowiedni – należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem.

DSCN4587

Niektóre systemy pielęgnacji soczewek wymagają pocierania soczewek, aby były czyste, następnie płukania oraz dezynfekcji, inne oferują system wszystko w jednym lub bez pocierania – roztwór dezynfekuje i czyści równocześnie. Dla jeszcze większej wygody można wybrać soczewki  kontaktowe jednorazowego użytku, które nie wymagają specjalnego traktowania.

DSCN4588

Dlaczego tak dużą uwagę należy przykładać do pielęgnacji soczewek? Dlatego, że jak prawidłowo to robimy, zmniejszamy ryzyko infekcji oka.
To na prawdę bardzo proste.
Zawsze należy najpierw umyć ręce zanim w ogóle dotkniemy szkieł.
Nigdy nie należy używać wody zamiast specjalnego płynu.
Zawsze należy zamknąć pojemniczki po włożeniu do nich soczewek, aby nie dostał się do nich żaden pyłek czy kurz.
Zawsze powinniśmy przestrzegać terminu zmiany soczewek.
Zawsze używaj tylko świeżego płynu przeznaczonego do pielęgnacji soczewek, aby być pewnym, że ich czyszczenie, spłukiwanie oraz dezynfekcja będą efektywne.

Jeżeli będziemy przestrzegali tych zasad – nasze soczewki powinny służyć nam dobrze.

Co do samych płynów, jakie są dostępne na rynku – to tak jak już wspomniałam – jest ich sporo :)
Niektóre mogą szczypać – dlatego należy zmienić płyn na inny – warto w celu konsultacji udać się do specjalisty celem doboru odpowiedniego płynu.

A tak na koniec zapytam się, czy wiecie, że czasami zakładanie soczewek może być prostsze od ich ściągania?
Niektóre soczewki zaprojektowane są wyłącznie do noszenia w trybie  dziennym  konieczne jest wówczas zdejmowanie ich na noc, są też dwutygodniowe soczewki i miesięczne.

DSCN4589

Tych nie trzeba ściągać codziennie, można w nich nawet spać. Jednak samo ściąganie czasami jest trudniejsze niż zakładanie.

O ile specjalista nam tego nie pokazał, to musimy się nauczyć sami.
Ja osobiście najpierw dokładnie myje ręce, a następnie łapie soczewkę dwoma palcami i delikatnie naciskam – sama „odskakuje”.

Następnie wkładam je do pudełek z nalanym zawsze świeżym płynem.

DSCN4586

Bardzo ważne jest odpowiednie czyszczenie pudełka, w którym przechowywane są soczewki kontaktowe,  za pomocą wielofunkcyjnego płynu. Zawsze po założeniu soczewek przepłucz pojemnik płynem, pozwól mu wyschnąć a następnie zamknij do następnego użycia. Wymieniaj pojemnik regularnie, kilka razy w roku, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i twoje oczy pozostałe zdrowe.

 

Jeżeli opanujemy te wszystkie czynności, skonsultujemy się ze specjalistą, to możemy śmiało kupować sobie soczewki sami cały czas. A tanie soczewki różnych firm i szybkie dostarczenie do domu możemy uzyskać na Mylenshop.com. Perfekcyjna obsługa gwarantowana :)

01. Grudzień 2013 by Mama Laurki
Categories: Inne, Kobiece, Męskie | Tags: , , , , | 26 comments

Comments (26)

 1. podziwiam ze umiesz założyc, dla mnie wkladanie soczewek to coś czego nie mogłabym sobie zrobic nigdy, ze wzgledu na wrazliwosc jesli chodzi o wszelakie tematy z oczami zwiazane. Odpukac wzrok mam bardzo dobry wiec nawet nie musze rozwazac soczewek:)

 2. Chyba bym nie umiała sobie założyć soczewek…

 3. Z jednej strony przeraza mnie takie „grzebanie” w oku, ale z drugiej gdybym miała wadę wzroku to podejrzewam ,ze bym się przełamała i sięgnęła po soczewki :)

 4. ja mam wadę wzroku ;) noszę okulary ;)

 5. Bardzo dziękujemy Ci za ten wpis, dlaczego?? Otóż zamiast okularów chcemy przejść na soczewki:)

 6. Nie noszę okularów – ale muszę się wybrać w ramach doboru do pracy przed monitorem bo obawiam się efektów ubocznych w późniejszym czasie.
  Co do soczewek wydaje mi się, że nie potrafiłabym ich założyć – w ogóle ……
  Ale kto wie, skoro mówisz,że to nie takie straszne ;)

 7. Okulary mam tylko do czytania bo z bliska jestem ślepa jak kret.W tej sytuacji soczewki odpadają,

 8. nie noszę soczewek :)

 9. z mojego punktu widzenia to mimo wszystko dość skomplikowane, nie wiem czy umiałaby włożyć i wyjąć soczewki z oczu. nigdy nie miałam z nimi do czynienia

 10. Bardzo dokładnie opisałaś powyższy problem i zapewne pomogłaś rozwiać wiele wątpliwości ludziom, którzy wahają się nad zamianą tradycyjnych szkieł na kontakty.

 11. Ciekawy post. Ja co prawda nie mam wady wzroku, ale gdybym miała, to stawiałabym właśnie na soczewki :)

 12. Noszę soczewki i chwilowo używam płynu Bio true ( który jest widoczny na zdjęciu w poście ;) ).

 13. soczewki to wielka wygoda… ale nie każdy może je nosić
  ja, na początek to muszę do okulisty pójść wzrok sobie zbadać, bo te wyniki z 10 lat wstecz już nieaktualne :-)

 14. nie mam wady wzroku,ale marzą mi się kolorowe soczewki !

Leave a Reply

Required fields are marked *